petine arkadaş bul
pet arkadaş, bedava sayfa ve fotoğraf albümü


Yermantarı Köpeklerinin Koku Alma Yetenekleri
Köpek varolduğundan beri kendisine verilen pek çok görevi yerine getirmiştir. İtalya ve Fransa’nın bazı bölgelerinde yer mantarı bulma görevi bunlardan biridir.

Yer mantarı (truffle) nadir bulunan, lezzetli bir mantar türüdür ve meşe ağacının kökleriyle birlikte gelişir. Bu mantar türü ancak özel eğitim görmüş köpeklerin koku alma yetenekleri sayesinde bulunabilir. (Mantarları yeme eğilimlerinden ötürü domuzlar artık bu işte kullanılmamaktadır.) Mantar arama görevi, ormanlardaki küçük av hayvanlarının cazibesine kapılmayan, doğrudan doğruya hedeflerine yönelen melezler ya da terrierler ile gerçekleştirilir.

XV. Louis, Sardinia Kralı olan büyükbabasının kendisine verdiği köpeklerle, La Muette parkındaki ağaçların altında sabahları yer mantarı aramaktan hoşlanırdı.

Köpekler, özellikle terrierler, bassetler ve schnauzerler meyve ve sebze pazarlarında ve besin maddesi satılan yerlerde fare yakalamak için kullanılırlar. Ancak böcek öldürücü ilaçlar ve köpeklerin leptospirosis (fareler arasında çok yaygın olarak görülen bulaşıcı sarılık) yakalanmalarından duyulan korku yakın zamanlarda köpeklerin bu amaçla kullanılması konusunda cesaret kırıcı bir faktör oluşturmuştur.Kaynakça ve Uyarılar
Pet Kütüphanesi, bilgilerinden yararlanmamıza izin veren kaynaklarına teşekkür eder, dikkat kullanım koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. (kullanım koşulları | kaynakça bilgileri)©2006-2018, Evcil Kütüphane - Hakkında - Kullanım Koşulları - Yardım Edin
Evcil Kütüphane'deki bilgileri ancak kaynak göstererek ve ticari amaçlar dışında kullanabilirsiniz, hırrr...
Destekliyoruz: Petburada.com (0.025)