petine arkadaş bul
pet arkadaş, bedava sayfa ve fotoğraf albümü


Köpek Psikolojisi
Köpeklerin insan psikolojisinden gayet iyi anladığını tüm hayvan sahipleri fark etmiştir. Peki ya hayvan sahipleri ve hatta meslekleri icabı hayvanlarla uğraşanlar, köpek psikolojisi hakkında ne biliyorlar?

Normal köpeğin davranış özellikleri, deprem ve köpek, gelişim psikolojisi, yaşlı köpeğin psikolojisi, cinsiyet ve davranış, annelik davranışları, beslenme davranışları, köpeklerde iletişim, sosyal davranışlar ve sürü düzeni, insan ve köpek arasında sosyal iletişim, davranış bozukluğuna yaklaşım konulu başlıklarda bilgiler bulabileceğiniz kitap samimi, sade ve akıcı bir dille yazılmış.

Profesör Dr. Tamer Dodurka, halen İstanbul üniversitesi İç Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır. Hayvan psikolojisi konusunda çok sayıda kongreye konuşmacı olarak katıldığı gibi, bilimsel dergilerde yine bu konuyla ilgili birçok araştırma ve makaleleri yayınlanmaktadır.

Editörün Notu*
(4.5 yıldız)
Her kişi ve kurumun bu kitapta yazılanları okuyarak hayvanlar hakkındaki ön yargılı düşüncelerini de---gıs---tirmeleri gerek, böylece üstlenmeleri gereken görevleri kavrayabilirler. "Köpek Psikolojisi", köpeklere kendine has bir birey olarak bakmanızı sağlayacak, onların kendine has dünyalarının kapılarını aralamamıza yardım edecek. Kitabın baskı kalitesi daha yüksek olabilirdi. Kitaptaki neşeli çizimler az ama eğlenceliler, bölümlerin rahat okunmasını sağlıyor.

Kitaptan örnekler
Köpeğin müthiş algılama yeteneği her zaman insanların dikkatini çekmişse de, henüz bunları anlama konusunda fazla ilerleme sağlanamamıştır. Köpekte beş değil, sekiz duyu olduğunu savunanlar vardır, ancak bunların tamamı bilimsel ölçümlerle ortaya konulamadığı için, ben sadece beş duyudan ahsetmek istiyorum. Sayfa 54.

Yavru köpekler, ayrıca oyuncaklarla da oynamak ihtiyacı duyarlar, çünkü öğrenmeleri gereken her şeyi insanlardan ve diğer köpeklerden öğrenemezler. Tatmin olmamış öğrenme ihtiyacı, oyun için motif olmakta ve köpek harcayamadığı enerjisiyle yorulmak bilmeden neredeyse her şeyle oynamaktadır. iyi beslenemeyen ve sağlıklı olmayan köpeklerde bu enerji olmadığından, oyun daha az görülür. Sayfa 126.

Bilindiği gibi bütün hayvanların kendine özgü bir dili mevcuttur, ancak bu, insanlardaki gibi betimleyen bir dil olmayıp, mimiksel bir dildir. Bu dil, "beden dili" olarak da adlandırılmaktadır. Gerçekten deneyimli köpeklerde, özellikle sokak köpeklerinde zevkle izleyebileceğimiz bu hareketlerin hemen hemen tamamının bir anlamı vardır. Sayfa 186

Künye
Yazar: Profesör Dr. Tamer Dodurka
Kapak: ömer Erduran
Resimleyen: Uğur Durak
278 sayfa, Remzi Kitabevi, Genişletilmiş 4. Basım, şubat 2004

Arka Kapak Yazısı
Bitkilerde bile psikolojinin varlığı tartışılırken, siz hala, "Köpeğin psikolojisi olur mu?" diyorsanız, hiç vakit kaybetmeden bu kitabı okuyun. En yakın dostumuz diye tanımladığımız köpekleri aslında ne kadar az tanıdığınızı fark edecek ve köpek dünyasının zenginliği karşısında hayrete düşeceksiniz.

Köpekleriyle mutlu bir beraberlik yaşamak isteyen tüm hayvanseverler için...

şimdi Satın Alın
- www.estore.com.tr
- www.hepsiburada.com
- www.kitapyurdu.com

* Editörün notu 5 yıldız üzerinden verilir, bu değerlendirmede temel kriter kitabın içeriğidir, bununla beraber baskı-fotoğraf kalitesi, çevirinin doğruluğu, anlatımın akıcılığı gibi kriterler de önemlidir. 5 yıldızlı kitapları pişman olmadan hemen satın alabilirsiniz, tek yıldızlı kitaplar içinse tam tersi geçerli, ancak sıkı bir kitap koleksiyoncuysanız alın deriz.


Kaynakça ve Uyarılar
Pet Kütüphanesi, bilgilerinden yararlanmamıza izin veren kaynaklarına teşekkür eder, dikkat kullanım koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. (kullanım koşulları | kaynakça bilgileri)©2006-2018, Evcil Kütüphane - Hakkında - Kullanım Koşulları - Yardım Edin
Evcil Kütüphane'deki bilgileri ancak kaynak göstererek ve ticari amaçlar dışında kullanabilirsiniz, hırrr...
Destekliyoruz: Petburada.com (0.023)