petine arkadaş bul
pet arkadaş, bedava sayfa ve fotoğraf albümü


Beslenme Rejimi
Az enerji kullanan bir apartman köpeği dışarda yaşayan ve bütün gün koşan bir köpekten daha az yemelidir.

Sağlıklı, dayanıklı bir köpeğe sahip olmak için beslenme rejimini gerek nitelik gerekse miktar bakımından dikkatle denetlemek gerekir. Bir köpeği ne kadar beslemek gerektiğini gösteren hazır bir reçete yoktur. En iyi test, köpeği ve onun beslenme alışkanlıklarını gözlemektir. Eğer onun doyduğunu hissediyorsanız gerekli miktarda yiyecek veriyorsunuz demektir. Eğer köpek yediği halde huzursuz ve mutsuzsa yeterli miktarda beslenmiyor demektir. Beslenme rejimi ve besin miktarı köpekten köpeğe ve her köpeğin hayat tarzına göre de---gıs---iklik gösterir. Köpeğinizin hoşlandığı ve beslendiği rejimi bulduğunuzda bu rejimi her gün uygulayınız; köpeğin de---gıs---ikliğe ihtiyacı olmaz ya da böyle bir de---gıs---ikliği gerçekten istemez. Uygun beslenme rejimi, yeterli miktarda vitaminler, yağlar, proteinler, mineraller ve karbonhidratlarla desteklenmelidir. Veterinize danışınız, köpeğin gösterdiği tepkiye dikkat edniz.

Bir öğün verilecekse, yemeğin sabahları verilmesi tercih edilir. Gece yenilenen yemek köpeğin dolu bir mideyle uyumasına yol açar. Köpek günde iki kez besleniyorsa günlük öğün ikiye bölünür.

Su daima hazır bulundurulmalı ve su kabı temiz tutulmalıdır. Aşırı sıcak havalarda su kabına tuz tabletleri koyma konusunda veterinerinize danışınız.

Düzenli bir kabızlık sorunu varsa köpeğin yemeğine sebze yaprakları ekleyin. İnsanların kullandığı laksatiflere asla başvurmamak gerekir; bazıları hayvanın ishal olmasına yol açar. Arada bir görülen kabızlık durumunda, her dört kilogram ağırlığa bir çay kaşığı dolusu olmak üzere magnezyum sütü verilir.

çeşitli nedenlerle hastalanan bir köpeğe özel bir beslenme rejimi uygulanır. Bu rejimin özellikleri hakkında veterinerinize danışınız.Kaynakça ve Uyarılar
Pet Kütüphanesi, bilgilerinden yararlanmamıza izin veren kaynaklarına teşekkür eder, dikkat kullanım koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. (kullanım koşulları | kaynakça bilgileri)©2006-2018, Evcil Kütüphane - Hakkında - Kullanım Koşulları - Yardım Edin
Evcil Kütüphane'deki bilgileri ancak kaynak göstererek ve ticari amaçlar dışında kullanabilirsiniz, hırrr...
Destekliyoruz: Petburada.com (0.012)