petine arkadaş bul
pet arkadaş, bedava sayfa ve fotoğraf albümü


Allotriophagia (Taş Toprak Yeme)
Allotrofaji gıda niteliği taşımayan taş, toprak, odun parçası vb. yabancı maddeleri yeme alışkanlığıdır.Hastalığın nedeni nedir ?
Psikolojik bir nedene bağlı olarak şekillenebileceği gibi asıl neden mineral maddelerin ve iz elementlerin yokluğu veya yetersizliğine bağlı olarak şekillenir. Bu maddelerden metabolizma için önemli olanları; sodyum klorür, bakır, manganez, kalsiyum, fosfor, B ve D vitamini olarak sayılabilir.

---cög---unlukla 5 ay veya daha küçük yavru köpeklerde görülür.

Hastalığın belirtileri nelerdir ?
Köpeklerde sık karşılaşılan bu durum ---cög---unlukla taş, toprak yeme, duvarları yalama eğilimi olarak kendini gösterir.

Başlangıçta, diş de---gıs---im dönemindeki diş kaşınmaları ve bebeklik oyunları olabileceği unutulmamalı ve takip edilmelidir. Eğer toprak yeme ve duvarları yalama sürekli bir hal alıyorsa hekiminize danışmalı ve gereken tedavinin yapılmasını sağlamalısınız.

Sonuç;

Bu tür bir durum ---cög---unlukla ev yemeği ile beslenen veya yeterli beslemenin yapılamadığı yavrularda sıklıkla görülebilir. Bu nedenle dengeli ve yeterli beslenme çok önemlidir. Kaliteli hazırlanmış kuru mamalar içerik olarak bir yavrunun gelişme döneminde ihtiyacı olan gerekli miktarlarda vitamin, mineral ve iz elementlerin tamamını içerir.


Kaynakça ve Uyarılar
Pet Kütüphanesi, bilgilerinden yararlanmamıza izin veren kaynaklarına teşekkür eder, dikkat kullanım koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. (kullanım koşulları | kaynakça bilgileri)©2006-2018, Evcil Kütüphane - Hakkında - Kullanım Koşulları - Yardım Edin
Evcil Kütüphane'deki bilgileri ancak kaynak göstererek ve ticari amaçlar dışında kullanabilirsiniz, hırrr...
Destekliyoruz: Petburada.com (0.016)