petine arkadaş bul
pet arkadaş, bedava sayfa ve fotoğraf albümü

Ana Sayfa -> Kütüphane -> Köpek

Köpek(419)
Pet Kütüphanesi, veterinerlerin de yararlandığı bir evcil hayvan kütüphanesidir. Kütüphanemizde farklı görüşlerdeki makalelere de yer verilerek petler için en iyisi hedeflenmektedir.
Artık Bir Köpeğim Var(2)
Köpeğimle Seyahat(1)
Köpeğin Kökeni(19)
Köpek Bakımı(7)
Köpek Beslenmesi(18)
Köpek Eğitimi(34)
Köpek İpuçları(3)
Köpek Sağlığı ve Anatomisi(306)
Köpek Seçmek(8)
Köpek Yarışmaları(3)
Köpekte üreme(18)


Köpeklerde Kuduz
Her yıl birçok insan ve hayvan kudurmaktadır.
Rabies (Kuduz)
Hastalıktan tamamen kurtulabilmek için sahipli ve sahipsiz tüm hayvanların aşılanması gerekir.
Aujesky (Yalancı Kuduz)
Genellikle çiğ domuz ürünlerinden geçer ve aşılamayla önlenebilir.
Köpek Aşı Takvimi
Aşı, hastalık etkeninin belirli yöntemler kullanarak etkisiz hale getirilmesiyle (inaktivasyon) hazırlanan ve canlıya uygulanmasıyla o canlıyı o hastalık etkenine karşı bağışık hale getiren yani canlıyı o hastalıktan koruyan öldürülmüş veya hastalık yapıcı etkisi ortadan kaldırılmış mikroorganizma içeren karışımdır.
Köpeklerde Obezite (Şişmanlık)
Obezite, vücutta özellikle de abdominal bölgede yağ birikimidir.
Köpekle Tatil ve Seyahat
Öncelikle köpeğinizin tatile sizinle gelip gelmeyeceği kararını vermelisiniz. Eğer tatile onsuz çıkacaksanız köpeğinizi bırakacağınız bir yer bulmalısınız. Köpeğiniz sizden hiç ayrı kalmamış ise onu alışık olduğu ve bildiği bir ortamda bırakmanız psikolojik olarak onun yararına olacaktır.
Köpek, Deniz ve Yüzme
Yüzmek sizin için olduğu kadar köpeğiniz içinde iyi bir spordur, kaslarınızı çalıştırır, kalp ve solunum sistemini güçlendirir. Ancak her köpeğin yüzmekten hoşlandığı ya da yüzmesi gerektiği gibi bir fikre kapılmayın.
Pisipisi Otu
Yeşilik alanlarda, parklarda, bahçelerde dolaşırken sizi bekleyen gizli tehlikenin adı pisipisi otudur.
Köpeklerde Böbrek Kistleri
Çoğu zaman klinik belirtiye neden olmayan ve böbrek hastalıklarına ait klinik tanı amacıyla yapılan röntgen veya ultrason bakıları sırasında varlığı tespit edilen böbrek kistleri, böbreklerde bir fonksiyon bozukluğuna neden olmuyorsa hiç bir müdahale yapılmaz.
Köpeklerde Böbrek Tümörleri
Böbreklerde; benign (iyi) karakterli adenom, fibrom, osteom ve malign (kötü) karekterli carsinom, sarcom ve melanom türü tümörlere rastlanılabilir.
Köpeklerde Böbrek Yetmezliği
Böbrek yetmezliği basitçe; böbreklerin asli görevi olan kanın filtre edilmesi ve tekrar dolaşıma verilmesi sırasında oluşan aksamalar olarak tanımlanabilir.
İnsana Eşlik Eden Köpeğin Değeri
Köpek karşılık beklemeden dostluk ve sevgi sunarak da insana büyük bir katkıda bulunmuştur.
Yavru Köpekde Tüy Bakımı ve Fırçalama
Tüy bakımı köpeklerde üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. çünkü yılda en az iki kez olmak üzere tüy değiştirirler.
Köpeklerin Sağlıklı ve Mutlu Olabilmesi İçin Dikkat Edilmesi Gereken 20 Kural
Bu pratik kurallar listesine uymak sanıldığından daha kolay ve köpeğinize karşı sorumluluğunuz bunlara uymanızı gerektirir.
Ev Hayvanlarınız İçin İlk Yardım Seti ve Yapmanız Gerekenler
İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da ilk yardım ve kuralları vardır. İlk yardım konusunda ne kadar bilgiliyseniz ve bilginizi soğukkanlılıkla uygulamaya sokabilirseniz o canlının hayatını kurtarma şansınız o kadar artar.
Köpeğinize Oyuncak Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?
Oyun bir köpeğin sosyalleşmesi ve eğitiminde önemli bir rol oynar. Son yıllarda konunun önemi ve bir köpeğin sosyalleşmesinde oyunun rolü daha fazla ön plana çıkmıştır. Bu nedenle eğitmenler tarafından daha fazla önem gören, insanlar ve köpekler için eglenceli bir spor olarak tanımlanan “Agility” popülarite kazanmıştır.
Kedi ve Köpekler Neden Ot Yerler ?
Yıllar boyunca uzmanlar köpeklerin karnı ağrıdığından mı ot yedikleri ve kustuğu, yoksa ot yedikten sonra mı kusma ihtiyacı duyduğunu araştırmışlardır.
Evde Hayvan Bakan çocuklar Düşük Alerji Riski Taşıyorlar
Evlerinde kedi veya köpekle büyüyen çocukların sıradan allerjik reaksiyonlar gösterme riski bazılarında % 50 lere varan oranlarda düşük oluyor. Bu şaşırtıcı bulgu yüzlerce çocuğun doğumlarından 7 yaş civarına gelene kadar yapılan araştırmaların neticesi olarak ortaya çıktı.
Yaz Aylarında Pet Sahiplerinin Dikkat Etmesi Gereken Konular
Yaz'a merhaba dediğimiz şu günlerde sıcak havaların başlamasıyla birlikte sık yaşanılan ve petiniz için önem taşıyan problemlerin ilk sıralarında yer alan paraziter problemler ve ısı çarpmaları zaman zaman ciddi sonuçlar yaratabilir.
Kedi ve Köpeklerde Tırnak Bakımı
Anatomik olarak parmak uçlarında yer alan ve işlev olarak insanlarda olduğu kadar kedi ve köpeklerde de önem taşıyan tırnakların korunması ve düzenli olarak bakımının yapılması gerekir.
Köpeklerde Banyo
Sanıldığı gibi köpekler kolay kolay kokmaz ve sık yıkamak daha iyi temizlik anlamına gelmez. çünkü köpeklerde ter bezleri yoktur. Yani köpekler patileri dışında terlemezler. Dolayısıyla tere bağlı koku oluşmayacağından bizim gibi sık olarak yıkanmaya ihtiyaç duymazlar.
Pire Ve Neden Olduğu Hastalıklar
Bilimsel olarak Ctenocephalides olarak adlandırılan pireler, Arthropoda (Eklem bacaklılar) türüne ait kanatsız, zıplayabilen ve kan emen dış parazitler olarak tanımlanabilir.
Mevsimsel Problem: Pisi Otları
Köpeğiniz ile kırlarda dolaşmaktan mutluluk duyuyorsanız bu güzel anların ardından yaşanabilecek pisi otu problemini unutmamalısınız.
Köpeğe Yakın Bakış
Köpekler, literatürlere göre; Memeli hayvanlar sınıfından, carnivorlar (etobur) takımından, canidea ailesinden, canis familaris olarak tanımlanabilirler.
İnsanların üzerine Sıçrama
Köpek sahiplerinin uğraşmak zorunda kaldıkları ortak problem olan köpeklerinin insan üzerine sıçramasıdır. Bazen bu sıçramalar öyle bir hale gelir ki sıçrama tutkununun sahibi bir süre evine ziyaretçi kabul edemez olur.
Hyperthyroidizm (Troid Bezlerinin Aşırı çalışması)
Troid bezindeki bozulma tüm metabolizmayı etkiler. Bu nedenle semptomlar etkilenen organlara göre de---gıs---iklik gösterir. Bu durumda, hastalığın teşhisinde bazen yanılgılara sebep olabilir. Köpeklerde, troid bezinin elle kontrolu sırasında büyümüş olarak görülmesi hastalığın farkedilmesi için ---cög---u zaman yeterlidir.
Köpeklerde Beden Dili Ve Davranış
Köpeklerin beden dili ile onların nasıl bir ruh halinde olduğunu anlamak oldukça kolay olduğu gibi bu bedensel hareketler kolayca yanlış da anlaşılabilir.
Köpeklerde Eğitim
Genel eğitim yavru köpeğiniz eve girdiğinde başlar. Unutmayın ona gelişme döneminde vereceğiniz iyi bir eğitim hem onun, hem de sizin hayatınızı kolaylaştıracaktır.
Hypothyroidizm (Troid Bezlerinin Yetersiz çalışması)
Troid bezlerinin yetersiz çalışması sonucu ortaya çıkan hastalık kendini hastada deride sorunlar, kilo alma zorluğu veya ---sıs---manlık gibi belirtilerle gösterir. Troid bezinin görevi metobolizmayı düzenlemektir
Hypoparathyroidizm (Paratroid Bezlerinin Yetersiz çalışması)
Paratroid bezlerinin yetersiz çalışması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Hastalık daha çok küçük köpek ırklarında oluşmakla birlikte zaman zaman büyük ırklarda da görülebilir.
Hyperparathyroidizm (Paratroid Bezlerinin Aşırı çalışması)
Paratroid bezlerinin tümör veya herhangi bir sebepden dolayı aşırı çalışması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Dolayısiyle kandaki kalsiyum ve fosfor düzeninin dengesi bozulur. Hastalık erken dönemlerde tespit edilebildiğinde tedavi komplikasyonsuz ve kolay bir şekilde elimine edilebilir.
Hypoadrenocorticism (Addison Hastalığı)
Hastalık adrenal bezlerin salgıladığı glucokortikoid ve mineralocortikoid seviyesinin düşmesi ile ortaya çıkar. Minerolocortikoidler vücutta sodyum ve potasyumun elektroliz edilmesinde kullanılırlar.
Hyperadrenocorticism (Cushing Hastalığı)
Hipofiz veya adrenal bezlerde oluşan herhangi bir bozukluk aşırı glucokortikoid üretimine sebep olur. Bu hastalığın sebebi de vücutta aşırı glucocortikoid üretimidir.
Hypoglycemia (Düşük Kan şekeri)
Kan glikoz seviyesinin aşırı düştüğü durumlarda ortaya çıkan bir hastalıkdır. Eğer hastalığın sebebi yetersiz beslenme veya aşırı hareket ise bu durum kolaylıkla düzeltilebilir.
Diabetes Insipidus (şekersiz Diyabet)
şekersiz diabet olarak da bilinen hastalık, hipotalamusda sentezlenip, hipofizde depolanan antidiüretik hormonun sentezinin veya salgılanmasının yokluğu ve yetersizliği nedeniyle şekillenebilir. Hastalığın en belirgin semptomu aşırı idrar yapmadır.
Diabetes Mellitus (şeker Hastalığı)
Pankreas bezinin vücudun ihtiyacı olan insülini yeteri kadar salgılayamaması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Köpeklerde aşırı su içme ve sık idrara çıkma ---cög---unlukla önemli bir hastalığın habercisidir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen veteriner hekiminizle görüşerek bilgi alınız.
Mandibula Kırıkları (Alt çene Kemiği Kırığı)
Darbe nedeniyle mandibulanın de---gıs---ik yerlerinde kırıklar oluşabilir. Klinik belirtiler ve röntgen bulguları ile kolayca tespit edilebilen bir durumdur. Tedavisinde ---cög---unlukla operatif yöntemler uygulanır.
Patella çıkığı (Diz Kapağı çıkıkları)
Patella yani diz kapağı çıkığı, patellanın normal pozisyonun bozulması ve normal konumu dışında bulunması halidir. çıkık olaylarına gerekli müdahaleler yapılmadığında ileri dönemlerde eklemde artroz (dejeneratif eklem hastalığı) ve deformasyonların şekillenme olasılığı çok yüksektir.
Omuz çıkığı
Kürek kemiği (scapula) ile ön kol kemiği (humerus) arasındaki eklem olan omuz ekleminin çıkıklarının oluşumu köpeklerde genellikle yarım çıkıklar şeklinde görülmektedir.
Myasthenia Gravis
Kaslarda sinir uyarılarını algılayan ve sinirsel uyarının kas dokuya iletilmesinden sorumlu reseptörlerin azlığı, yokluğu veya bloke edilmesi gibi bir nedenle işlev yapamaması sonucunda kaslara gerekli sinirsel uyarıların iletilememesi ve bu durumda kasların zayıf kalması, güçsüzleşmesi ve fonksiyonlarını yapamaması durumu söz konusudur.
Spondylitis Deformans (Omurların Yangıya Bağlı Hasarı)
Köpeklerde sık görülen bir durumdur ve ileri yaşlarda kolay şekillenir. Kesin bir tedavisinin olmaması nedeni ile kronik ve kalıcı bir durum olarak değerlendirilir. Yapılan tedaviler hastanın yaşam kalitesini yükseltmeye yöneliktir.
Legg-Calve-Perthes Hastalığı (LCPD)
Oluşum nedeni tam olarak açıklanamayan köpeklere özgü bir hastalıktır. üst bacak kemiğinin kalça ile birleşim noktasında kemik dokunun yangısız gelişen nekrozuna bağlı olarak şekillenmektedir.
Luxatio Femoris (Kalça çıkığı)
Yeni şekillenen çıkıklar da çıkan kemiğin tekrar yerine yerleştirilmesi işe yarayabilir ancak üzerinden 2-3 gün geçmiş vakalarda operatif müdahaleden yana olunmalıdır. Burada dikkat edilecek nokta 20-25 kilogramın üstündeki ırklarda operasyon sonrası bakımının daha özenli olmasını sağlamakdır.
Hip Dysplasia (Kalça Displazisi)
Kalça eklemi, pelvis (leğen kemiği) ile arka bacaktaki femur kemiği (baldır kemiği) arasında yer alan eklemdir. Femur’a ait kaput femoris denilen yuvarlak ucun acetabulum denilen oyuğa yerleşmesi ile oluşan bu eklemde normal yapının dışında gelişen bir dizi anomali dysplasie olarak adlandırılır.
Myositis Eosinophylica
Sadece köpeklere özgü bir hastalıkdır. Yüz kasları ile çene kaslarında yangıya ve hasarlara neden olur.
Alt çenenin Felci
Alt çene kaslarının hareketini sağlayan sinirin çeşitli nedenlerle etkilenmesi ve görevini yapamaması durumudur.
Barbituratlar İle Zehirlenme
Barbiturat veteriner hekimlikte anestezi amacıyla kullanılan maddelerdendir. Yetkin olmayan kişiler tarafından kullanılması veya doz aşımı halinde zehirlenmeye neden olabilirler.
Striknin Zehirlenmesi
Striknin Hindistan, Güneydoğu Asya ve kuzey Avusturalyada yetişen Kargabüken bitkisinin tohumlarından elde edilen bir alkaloid maddedir. Suda çözünmeyen kristalize bir tozdur. En çok striknin sülfat tuzu şeklinde bulunur ve kullanılır.
Fosfor Zehirlenmesi
Fosfor doğada de---gıs---ik şekilerde bulunur.
Dicumarol Bileşikleri İle Zehirlenme
Dicumarol bileşikleri rat (fare) zehiri olarak kullanılan tatsız ve kokusuz bileşiklerdir.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 Sonrakiler©2006-2018, Evcil Kütüphane - Hakkında - Kullanım Koşulları - Yardım Edin
Evcil Kütüphane'deki bilgileri ancak kaynak göstererek ve ticari amaçlar dışında kullanabilirsiniz, hırrr...
Destekliyoruz: Petburada.com (0.019)